Wielkanocne warsztaty florystyczne w Iławie

W dniach 14 i 15 kwietnia 2025 roku w restauracji „Piotruś Pan” w Iławie odbyły się warsztaty florystyczne, które poprowadziła pani Anna – florystka z Olsztyna.

Na początku warsztatów pani Anna zapoznała nas z podstawowymi pojęciami florystycznymi, dzieląc się wiedzą dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb, również zdrowotnych. Uczestnicy otrzymali przygotowane wcześniej materiały do stworzenia wielkanocnych ozdób – między innymi wianków z bukszpanu ozdabianych baziami, suszonymi kwiatami, kłosami zbóż, lnem, trawami, listkami, piórkami, wydmuszkami i kokardkami.

Poznaliśmy zasady rozróżniania barw – jak odróżniać ciepłe od zimnych tonacji – oraz sposoby pielęgnacji roślin ozdobnych, zarówno domowych, jak i ogrodowych. Padały praktyczne pytania, np. jak przedłużyć świeżość bzu (należy naciąć łodygi i je zaparzyć), jak pielęgnować róże (pełen wazon wody, codzienna wymiana, uprzednie umycie wazonu środkiem dezynfekującym), czy jak podlewać tulipany (pół wazonu wody, codzienne dolewki).

Po wykonaniu wianków zadbaliśmy także o podłoże – zabezpieczając je od spodu papierem, aby nie niszczyć powierzchni, na których będą prezentowane nasze prace. Nauczyliśmy się również wykonywania palm wielkanocnych oraz dekoracyjnych stroików – w owalnych doniczkach umieszczaliśmy kwiaty cebulowe, bazie, mech, porosty i inne elementy ozdobne, tworząc autorskie kompozycje.

Wtorkowe zajęcia poświęcone były produkcji wianków z materiałów częściowo sztucznych, z recyklingu oraz suszonych. Pani Anna zachęcała do wykorzystywania naturalnych i własnoręcznie przygotowanych elementów. Praca była wymagająca – w ruch poszły papierowe wstążki, cienkie gąbeczki (nazywane przez jedną z uczestniczek „cienkimi papilotami”), mchy, motylki i wydmuszki. Całość dopełniały barwne żarty, anegdoty i historie z życia.

Nie zabrakło również aktywności na świeżym powietrzu – po krótkim odpoczynku z nową energią przystąpiliśmy do tworzenia świeczników. Druciane formy ozdabialiśmy suszonymi roślinami, a w środku umieszczaliśmy świeczki. Choć używaliśmy tych samych materiałów, każda praca była inna – unikatowa.

Pani Anna z zaangażowaniem doradzała, pomagała i inspirowała – jej wsparcie było nieocenione. Wśród uczestników nie brakowało osób o wielkim talencie artystycznym, ale również takich, które dopiero odkrywały w sobie twórczy potencjał. Wszystkie prace były piękne i wykonane z sercem. Atmosfera podczas warsztatów była ciepła, życzliwa i pełna radości.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w szkoleniu florystycznym.

Dziękujemy pani Annie za inspirujące spotkania oraz Polskiemu Związkowi Niewidomych – Koło w Iławie za organizację tego wyjątkowego wydarzenia.

Stopka

Motyw przygotowany przez dostepnatresc.pl