Pokaz nagrodzonych na festiwalu Etiuda&Anima filmów z audiodeskrypcją w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie

W piątek 9 grudnia byliśmy na pokazie 3 filmów krótkometrażowych w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Filmy poruszają tematykę niepełnosprawności i nierówności płci. Niepełnosprawność to nadal temat tabu, który wbrew pozorom nie tak rzadko prezentowany jest w filmie. Twórcy filmowi na przełomie lat podejmują go w różnych aspektach, poszerzając horyzonty odbiorcy, najczęściej nie mającego w życiu codziennym do czynienia z tym problemem. Audiodeskrypcję do filmów przygotowała Fundacja Siódmy Zmysł.

„Sukienka”

Film w reżyserii Tadeusza Łysiaka – studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – opowiada historię niskorosłej Julii, pracującej w motelu w niewielkim mieście. Julia (Anna Dzieduszycka) odczuwa tęsknotę i potrzebę czułości drugiej osoby. Pewnego dnia poznaje Bogdana (Szymona Warszawskiego) – sympatycznego kierowcę tira. Czy stanie się on dla niej „tym jedynym”? Film był nominowany do Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego.

 „Reina”

Film produkcji meksykańsko-niemieckiej w reżyserii Ozana Mermera, przedstawia historię nastoletniej Loli (Paola Lara), która nie może się doczekać swoich piętnastych urodzin (w Meksyku są one powszechnie obchodzone jako rytuał przejścia). Z tej okazji nastolatka może włożyć różową suknię księżniczki i złote pantofelki. Najpierw musi jednak pomóc wujkowi (Julio César Álvarez), który sfinansował jej przyjęcie. Wraz z kilkoma innymi dziewczynami jedzie na urodziny swojego rówieśnika – syna lokalnego bossa. Podczas imprezy Lola zdaje sobie sprawę, że od młodych dziewcząt oczekuje się tu więcej niż tylko obsługiwania gości jako kelnerki.

„Spaceboy”

Sześcioletni Max (Luca Van Steen) odkrywa świat razem ze swoim starszym bratem Billym. Billy (Mistral Guidotti) niezbyt dobrze rozumie otaczającą rzeczywistość, za to dużo wie o kosmosie. Chłopcy spędzają czas, czytając o kosmosie i bawiąc się rakietą. Gdy dowiadują się o możliwym życiu obcych, próbują wysłać do nich wiadomość. Zadanie utrudniają im lokalni nastolatkowie, którzy znęcają się nad braćmi. Ponadto gdy chłopcy spędzają noc w lesie, rodzice podejmują niełatwą decyzję dotyczącą przyszłości Billy’ego. Film produkcji belgijskiej w reżyserii Veerle De Wilde.

Stopka

Motyw przygotowany przez dostepnatresc.pl